Novinky

19. května 2024 - Klubová výstava retrieverů KCHLS Humpolec

Po 14 dnech Darlene jela zkusit štěstí, tentokrát v tandemu se seniorkou Berny, na klubovku do Humpolce. Ve třídě štěňat se potkala i se svou sestřičkou Fany (Dasha z Panisádku). Nemohlo to dopadnou lépe:-)   Darlenka, ve štěněcí konkurenci všech retrieverů, vyhrála celou výstavu. Aby úspěchů nebylo málo, její táta Romeo získal taktéž BIS. Takže to vypadá, že jablko snad nepadlo daleko od stromu. Fanynka skončila na druhém místě se známkou VN2 a Bernadettka ve třídě veteránů V4. Posuzoval norský rozhodčí J. R. Sauge.

Darlene z Panisádku - VN1, BOB Puppy, BIS Puppy, tř. štěňat

Dasha z Panisádku - VN2, tř. štěňat

Bernadetta Blu Falaksa - V4, tř. veteránů

4. května 2024 - Klubová výstava retrieverov Velké Úlany

Darlene vyrazila sbírat zkušenosti na svou první a hned zahraniční výstavu. Aby jí nebylo v autě smutno, vzala s sebou i svou nerozlučnou parťačku, Táňu. Výstavu jsme si užili, spolu s chovatelkou Darlenčiny maminy Aury, Katkou Švarcovou. Darlenka se britskému rozhodčímu M. Armstrongovi moc líbila a ze své výstavní premiéry si odnesla moc hezký posudek a hodnocení VN 1, BOB Baby. Na závěrečky jsme kvůli její únavě už nečekali. Nezaostala ani Tánička v třídě pracovní, dostala známku V2, res. CAC. 

Darlene z Panisádku - VN1, BOB Baby, tř. mladší dorost

Bethany z Panisádku - V2, res. CAC, tř. pracovní

27. - 28. dubna 2024 - Pohár Čejkovic

Původně jsem chtěl zabojovat s Táňou na obhajobě titulu z minulého roku, jenže se nám nepodařilo v novém systému KCHLS na zkoušky přihlásit. Nicméně štěstí měli dva kluci z céčkového vrhu, s kterými jsme se činili v přípravě, takže zástupce naší CHS jsme na zkouškách měli. Na to, že to byly jejich první lovecké zkoušky, si  vedli poměrně dobře. Každý složil jeden den jednu zkoušku. Cyráno, s Ivošem Kupským, v sobotu KPZ a Chucky (Cristian z Panisádku), kterého vedla Simona Kvanďúchová, v neděli KZVP. Gratulujeme! 

6. - 7. dubna 2024 - výlet za štěňaty, nejen vrhu "D"

O tomto víkendu jsme se rozhodli vyjet za štěňátky, které nemáme tak blízko kolem a s kterými se tudíž asi nebudeme tak často vídat. Naskládali jsme naši celou smečku do dodávky vyrazili směr Žabčice, kde nás přivítali Zichovi s jejich Fanynkou (Dasha z Panisádku). Po kafíčku a štrůdlu paní domácí jsme pokračovali jsme za Arinkou do Dolan. Ta je sice z prvního vrhu, ale když to bylo při cestě, proč se u Veselých nezastavit? Další štace byla jen kilometr dál, v Tovéři u Vymazolových, kde na nás čekala Roxy (Deana z Panisádku). Ta byla z Darlenky úplně nadšená, holky si neuvěřitelně zablbly, kdybychom nemuseli dál, blbly by doteď. :-) Poté jsme se přemístili do Žamberka, kde na nás čekal Bernard z "béček", s paničkou Pavlou a společně jsme navštívili Mailí (Doreen z Panisádku) u Broncových. Třešničku si nechala Pavla na závěr a provedla nás jejich továrnou, kde zřídili muzeum parních strojů. Úžasná prohlídka. Na sklonku dne jsme přijeli k Roubcům do Trutnova za Darinkou (Darja z Panisádku). Než jsme u Roubců složili hlavy, dostalo se nám výborného občerstvení a skvělé zábavy až do pozdních hodin. Po ranní procházce se všemi holkami jsme pokračovali už nazpět, k domovu. Na Vysočině jsme ještě stihli navštívit dva kluky z áčkového vrhu - Alfréda a Antíka. Poslední zastávku jsme si udělali v Dolních Kounicích, kde bydlí, s Karolínou a Radkem, náš navrátilec Buck (Benjamin z Panisádku).

Všechny naše odchovance, i jejich páníčky, jsme moc rádi viděli. Jsme rádi, že se jim dobře daří. A na ty, které jsme teď nestihli, se těšíme někdy příště. Musíme zase naplánovat cestu a vyrazit za nimi:-)

5. února 2024 - Artur z Panisádku 27.3.2019 - 2.2.2024

To, co jsme se dnes dozvěděli, nám vyrazilo dech. Došla nám snad nejsmutnější zpráva v dosavadním působení naší chovatelské stanice. Krásný kluk z našeho prvního vrhu, Arturek, odešel v pátek 2.2.2024, po rychlé, zákeřné a agresívní nemoci, do psího nebe. Těžko hledám slova, která by vyjádřila, jak moc je nám líto, že musel odejít tak mladý, plný energie. Útěchou nám může být alespoň to, že do posledních chvil s ním byla celá jeho milující rodina, které dal tolik krásných společných zážitků a lásky. Nikdy na Tebe nezapomeneme!  

23. listopadu 2023 - narodila se nám štěňátka

Ve čtvrtek od 7 do 17 hodin, přivedla na svět Aura 13 krásných, zdravých štěňátek - 11 feneček a 2 pejsky. Porod proběhl standardně a bez problémů. Doufáme, že to tak bude i nadále a z prcků vyrostou krásní a zdraví jedinci. 

19. listopadu 2023 - úspěchy našich odchovanců

První polovina listopadu se nesla nejen v duchu péči o březí Auru, která nás trochu vystrašila v pondělí 13. drobnou komplikací, kvůli které jsme s ní museli na kliniku a od té doby je pro jistotu pod každodenním odborným dozorem a v klidovém režimu. Vše už je v pořádku a pomalu jdeme do finále. Narození štěňátek může přijít každým dnem. 

Činili se i naše odchovy. Nejdříve přišla skvělá zpráva z Kyjova, že se Cristian z Panisádku (Chucky) stal chovným psem. O týden později absolvoval jeho brácha, Cyráno z Panisádku, rtg vyšetření kyčelních a loketních kloubů a vyšetření patel, u MVDr. Snášila v Brně, s krásnými výsledky DKK A/A, DLK 0/0, PL 0/0 a jak řekl sám doktor, ve 2,5 letech učebnicový příklad, jak by to mělo vypadat. Teď už je zbývá odeslat všechny Cyránovi dokumenty k získání chovnosti. Aby toho uchovnění nebylo málo, přišla krásná zpráva i z "béček", od Barona z Panisádku, který je už také chovným psem. Tak kluci, teď už jenom odhánět ty nevěsty :-)

Moc nás potěšila Bibiana z Panisádku (Fany), když na Martina 11.11., složila se svou paničkou Petrou, své první zkoušky - ZZZ - vstupní záchranářské zkoušky. Oběma moc gratulujeme a těšíme se na další úspěchy v náročné záchranářské práci.

23. října 2023 - březost Aury potvrzena

Dnes, 31. den od nakrytí,  ultrazvukové vyšetření Aury potvrdilo, že čeká štěňátka :-)

Paní doktorka napočítala 13 nebo 14 plodů, takže pokud se nespletla, čekáme opravdu početný vrh. Hlavně si přejeme, aby druhá polovina březosti, porod a následující dny proběhly bez problémů a komplikací, ať je Aura a štěňátka zvládnou ve zdraví.

30. září 2023 - OVVR Kunžak - Leština

Další krásná zpráva k nám dorazila z Čech. Baron z Panisádku, s majitelem Honzou Vosátkou, také úspěšně složili zkoušky vloh a udělali tak poslední krůček k Baronovu uchovnění. Gratulujeme:-)

28. září 2023 - OVVR Sušice u Přerova

Na tento sváteční den se na vlohy do Sušice přihlásili dva naši odchovanci z vrhu "C" - Cyráno a Cristian (Chucky). Trénovali jsme vesměs společně a dali si za cíl bonitaci zvládnout. To se také podařilo:-) 

Cyráno z vůdcem a majitelem v jedné osobě, Ivošem Kupským, si poradili s disciplínami velmi dobře a skončili na krásném 5. místě s 218 body. Chucky, kterého jsem vedl já (majitelka Simona si už příště povede sama :-), zaváhal jen při odevzdání aportu z vody a získal 222 bodů a 2. místo. Oba pejsci mají našlápnuto k uchovnění, ale hlavně jsou moc šikovní a mají velkou perspektivu k dalším, vyšším loveckým zkouškám, na kterých začneme pracovat hned na jaře příštího roku.

22. a 23. září 2023 - krytí Aury Romeem

Věci se seběhly tak nějak rychle. Aura nám začala hárat zhruba o měsíc a půl dřív, než jsme očekávali. Naštěstí jsme o ženichovi měli jasno dost dlouho dopředu, takže i když nás to trochu zaskočilo, připraveni jsme byli. A připraven byl i Romeo. V pátek ráno, desátý den od začátku říje, odběry na progesteron, hodnota 8,64. Odpoledne už jsme klepali v CHS Beskyd Hill na dveře. Romeo byl šikovný, vše se podařilo ukázkově. Druhý den jsme, pro jistotu, vše zopakovali. Znovu bez problémů. Tak teď jenom doufat, že tentokrát to vyjde a koncem listopadu se můžeme těšit na nadělení:-)

16. - 17. září 2023 - Klubové zkoušky přinášení retrieverů - KZPR CACT Týn nad Vltavou

Na zkoušky jsme se dostali jako náhradníci, za což jsme byli rádi. Jeli jsme na místo už v pátek odpoledne, aby byla Táňa odpočinutá a v kondici. Začínali jsme v lese čtvercem (4) a vlečkou srstnaté (3 - nasazena 2x), pokračovali na poli, vlečkou pernaté (3) a naším zrádným trojúhelníkem - navádění na 2ks pernaté (4 a 2). Druhý kus hledala už obtížněji, ale našla a přinesla. Až na tuhle dvojku si první den Táňa vedla dobře. V něděli jsme začínali na vodě. Navádění na 2 kachny (4), dohledávka kachny v rákosí (4). Posledními disciplínami byl marking, odložení a vodění. Na markingu, disciplíně, kterou trénujeme neustále a dovolím si tvrdit, že ji máme zvládnutou, jak málo kterou, Táňa téměř vypadla! Šla hezky přímo, ale potom se kolem kusu motala a vzdalovala se od něj, až přišla ke mně. Na ukázání šla opět do směru, zvěř vzala a přinesla. Takže za 1. Tím jsme spadli do III. ceny, ale zkoušky jsme došli. Znovu obrovská zkušenost s vědomím, že i když si myslíte, že disciplínu ovládáte výborně, může vás pes krásně vyvést z omylu:-) Dovolím si tvrdit, že i tyto zkoušky byly náročné, z 24 psů jich došlo 13! Tak jsme rádi, že jsme je zvládli.

2. - 3. září 2023 - Klubové všestranné zkoušky přinášení retrieverů - KVZPR CACT Sušice/Týn nad Bečvou

Na Tániny první všestranky jsme jeli zkusit štěstí s cílem zkoušky dojít. Neměli jsme žádné vyšší ambice, protože máme v některých disciplínách ještě rezervy. První den jsme si vylosovali práce na malém a velkém lese - čtverec, vlečka srstnaté, odložení, práce před barvou, barva a klidy. Ve všem si Táňa vedla velmi dobře, první den jsme zakončili v I. ceně. V neděli jsme na poli začínali neoblíbeným trojúhelníkem - navádění na dva kusy pernaté. Potvrdilo se, že tuto disciplínu ještě nemáme pořádně zvládnutou a Táňa na ní, bohužel, vypadla. Nevím, jestli to bylo únavou z náročného předešlého dne nebo tím, že to byla první položka, ale každopádně další významná zkušenost. Určitě najdeme prostor a chuť si tyto těžké zkoušky někdy dodělat.

27. srpna 2023 - Klubové podzimní zkoušky retrieverů - KPZ CACT Velké Opatovice

Na tyhle zkoušky jsme se rozhodli jít ze dvou důvodů. První, že na ně byl přihlášený náš odchov - Cyráno z Panisádku, jako na své první lovecké zkoušky. Ted druhý, že na příští víkend jsme s Táňou nahlášeni na těžší kalibr - všestranky. Tak abychom si ještě vštěpili zkouškovou atmosféru. Táňa šla zkoušky v pohodě ve čtverkách, až na posledních disciplínách - chůze u nohy a vyhledávání - trochu povolila a dostala trojky. Ale i to stačilo na celkové vítězství a titul CACT. Nevím, čím to, ale z 12 psů došlo pouze 5. Bohužel vypadl i Cyráno, který si napoprvé vedl celkem dobře. Zradila poslušnost při chůzi u nohy a příliš povelů vůdce. Ale to do příště dopilujeme :-)

22. - 23. července 2023 - IHA Klagenfurt

Na dvoudenní rakouskou výstavu jsme jeli pouze s Aurou a s cílem získat alespoň 1x CACA, abychom se příblížili zisku šampionátu, do kterého nám chyběli ještě dvě čekatelství. Aurinka ovšem v pracovní třídě zabojovala, hezky se předvedla a každý den svou třídu vyhrála a splnila tak podmínky pro udělení titulu Rakouský šampion. Jako bonus jsme si užili večerní atmosféru krásného historického centra Klagenfurtu.

Authentic Love Čerešňa Lipov

sobota 22.7. V1, CACA, res. CACIB - rozhodčí V. Boesmans  (B)                                                                                neděle 23.7. V1, CACA - rozhodčí B. Rajic (HR)

2. - 9. července 2023 - týdenní polské putování

Výlet po jižním Polsku jsme netradičně zahájili už v sobotu 1. července na svatbě v Ostravě. Abychom se nemuseli z Ostravy vracet domů pro naše fenky a jet znovu na sever, zařídili jsme to tak, že nám je na místo přivezl syn, vyměnili jsme si auta i s "obsahem" a my pokračovali v neděli ráno kousek za hranice, do Wisly, na mezinárodní výstavu. A týden začal velmi úspěšně. Aura získala ve třídě pracovní, od rozhodčího T. Sitkiewicze (PL), hodnocení V1, CWC/CAC, res. CACIB. Tím splnila podmínky čekatelství a stala se Polským šampionem! Celý výstavní čas jsme strávili ve skvělé společnosti chovatelky Bětky Vrublové.

Po výstavě jsme se ubytovali v sousedícím kempu, kde jsme strávili dvě noci a s holkami poznávali krásné okolí Wisly. V tom jsme pokračovali i následné dva dny, kdy jsme kousek popojeli, do hotelu Vestina v Malince. Následně jsme opět zakempovali na jednu noc na břehu krásného jezera Miedzybrodskie. V pátek jsme se přesunuli do Krakowa, ubytovali jsme se kousek od historického centra a čas do nedělní výstavy jsme strávili objevováním krásných památek a atrakcí. Krakow je opravdu krásné město, všem doporučujeme.

Na nedělní mezinárodní výstavě Aura potvrdila formu a od německé rozhodčí Ch. Lohmann si ze třídy šampionů odnesla hodnocení V1, CWC/CAC

Tak jsme splnili polskou misi - Aura získala šampiona, holky si užily výletů a my si krásně odpočinuli a vyčistili hlavy :-)

18. června 2023 - Klubová výstava RK CZ Náměšť na Hané 

Na klubovku jsem jeli vystavit hlavně naše odchovy a dohlédnout, aby jim zapsali výšku a zkontrolovali zuby. Vzali jsme na výlet všechny naše holky, ale nehlásili jsme je, protože nejsou zrovna ve výstavní kondici. Jen tak ze srandy jsem ale, po pěti letech, přihlásil Bernadettku do veteránů. Říkal jsem si, ať se ještě naposledy proběhne v kruhu - je jí už devět a půl roku. Jaké bylo naše překvapení, když dostala od norské rozhodčí krásný posudek, že je ve svém věku stále elegantní a ve velmi dobré kondici a třídu veteránů vyhrála a získala V1, BOV. V závěrečných soutěžích, o nejlepšího veterána výstavy, pak skončila na krásném druhém místě!!! Úplně nás to dojalo, líp svou výstavní kariéru opravdu zakončit nemohla.

Výsledky z výstavy:

Cyráno z Panisádku, mezitřída - V2, res. CAC                                                                                                              Cristian z Panisádku, třída otevřená - VD3                                                                                                                    Celestýna z Panisádku, mezitřída - VD                                                                                                                          Cecilka z Panisádku, třída otevřená - VD3                                                                                                                    Bernadetta Blu Falaksa, třída veteránů - V1, BOV, Nejlepší veterán výstavy 2. místo

Rozhodčí Rikke Ladefogen Wind (NOR)

27. - 28. května 2023 - Pohár Čejkovic - zrodila se hvězda (pracovní)

Naším cílem, na těchto dvoudenních zkouškách, bylo podzimky udělat a vodky dojít, ideálně v první ceně, abychom si opravili výsledek z loňského roku, kdy Táňa spadla do ceny druhé. Vůbec jsem nečekal, že dopadneme tak skvěle, i když jsme v přípravě nic nepodcenili a tvrdě trénovali. Jaké bylo moje překvapení, když Táňa první den na KPZ udělala všechny disciplíny na samé čtyřky a s plným počtem bodů s velkým přehledem zkoušky vyhrála a získala titul CACT. Druhý den se konaly KZVP, u kterých drobně zaváhala na první kachně z hluboké vody, ale dostala pouze malou známku sníženou o jeden stupeň. Na poslední disciplíně, slídění v rákosí, už se na ní podepsala únava z horka, nepracovala už tak vytrvale a tak od rozhodčích dostala trojky. Jinak vše ostatní odešla za čtyřky. Takže jsme ve vodkách skončili v I. ceně, na krásném osmém místě z 24 psů. Celkový součet za oba dny nám vynesl absolutní prvenství a získání Poháru Čejkovic. Jsme na Táničku nesmírně hrdí, protože vlastně vybojovala zatím největší pracovní úspěch naší chovatelské stanice a zúročila všechen ten čas a úsilí, které věnujeme výcviku. Je moc šikovná a tak doufáme, že ještě neřekla poslední slovo:-)

Bethany z Panisádku - 27.5.2023 KPZ I. cena, CACT, 232 b, vítěz zkoušek, 28.5.2023 KZVP I. cena 161 b

Vítěz poháru Čejkovic

9. května 2023 - konec nadějí

Už v začátku druhého měsíce plánované březosti Aury jsme měli podezření, že není její stav obvyklý. Přikládali jsme to tomu, že pravděpodobně bude mít málopočetný vrh štěňat. Dnes jsme se rozhodli udělat kontrolní sono vyšetření. To nám, bohužel, ukázalo, že Aura žádné štěňátka nečeká. S největší pravděpodobností nezabřezla, ač jsme se pro to snažili udělat maximum a vše nasvědčovalo tomu, že se zadařilo. Hold někdy je příroda silnější. Zkusíme to znovu, až přijde její čas.

15. dubna 2023 - Bernard Superstar

Z našeho odchovance - Bernarda z Panisádku - se stala hvězda reklamy firmy Dibaq, vyrábějící krmivo pro zvířata značky Fitmin. Vybrali si ho pro nafocení kampaně na novinky.

18. a 19. března 2023 - krytí Aury Dukem

Aura nás tak trochu napínala s termínem svého hárání. Nejdřív jsme mysleli, že se "sveze" s Táňou ještě před koncem roku 2022. Poté jsme předpokládali vypočtený termín na přelomu ledna a února 2023. Nakonec se rozhodla do toho jít až na MDŽ :-). Devátý den, v pátek 17.3. jsme nechali změřit progesteron, který byl v 9.00h na hodnotě 5,63 ng/ml a tak jsme v sobotu brzy ráno vyrazili směr Zirndorf u Norimberku. Po poledni jsme se hlásili u Renate Koch, kde už na Auru netrpělivě čekal Duke. Padli si do oka na první pohled a měli se k sobě. Na druhý den jsme spojení pro jistotu zopakovali a odjížděli od Renate a Duka naprosto spokojení a plní očekávání. Pokud se vše podaří, štěňata se narodí kolem 20. května 2023. 

15. prosince 2022 - vyšetření Aury na DOV

Aura se po čase zase nechala u MVDr. Trnkové v Brně vyšetřit na dědičné oční vady s výsledkem negativní, včetně goniodisplasie :-)

3. prosince 2022 - Jubilejní Národní výstava Brno - Třicítka

Tentokrát  jsme naše holky nechali doma a jeli do Brna prezentovat jen odchovy a sice osmnáctiměsíční štěňata Aury. Z celkově osmi sourozenců se jich sešlo pět a udělali nám i svým páníčkům ohromnou radost, protože po posouzení rozhodčí Kristíny Vaníčkové (CZE), všichni uspěli na výbornou! 

Cyril z Panisádku, tř. mladých - V2

Cristian z Panisádku, mezitřída - V1, CAC

Cyrano z Panisádku, mezitřída - V3

Celestýna z Panisádku, tř. mladých - V2

Cecilka z Panisádku, mezitřída - V1, CAC

19. listopadu 2022 - XVII. Miedzynarodowa Wystawa Psów Rasowych CACIB Kielce 

Na výstavu jsme jeli společně s chovateli Aury, Katkou a Radimem Švarcovými, kteří vzali vystavit své mladé fenky Lor a Limit. V dobré atmosféře výstaviště všechny tři holky ve svých třídách uspěly a odnesly si hezké hodnocení a tituly. Aura postoupila do závěrečné soutěže o nejlepšího pracovního psa, kde se dostala do užšího finále šesti psů, ale na bednu, bohužel, už nedosáhla. I tak jsme odjížděli naprosto spokojení, udělali jsme další krůček k polskému šampionovi.

Authentic Love Čerešňa Lipov - V1, CAC - rozhodčí Ludmila Fintorová (SK)

28. -29. října 2022 - Klubové všestranné zkoušky přinášení retrieverů CACT - Hrádek u Rokycan

Na všestranky, poslední v tomto roce pořádané Retriever klubem CZ, jsme se chtěli dostat. Nebylo to ovšem vůbec jednoduché. Po otevření přihlašování byl počet psů naplněn během 5 minut a my skončili jako šestí náhradníci. Takže jsme už vůbec nedoufali, že bychom na ně nakonec jeli. Jaké bylo překvapení, když jsme 14 dní před termínem obdrželi zprávu, že se pro nás místo uvolnilo. Okamžitě jsme zintenzivnili s Aurou trénink disciplín, které jsme na zkouškách nikdy nedělali a upevňovali ty, které ovládala dobře. Další nemilé oznámení nám přišlo pár dnů před samotnými zkouškami a sice, že pro nedostatek kvalifikovaných rozhodčích, z důvodu nemoci, se omezuje počet zúčastněných psů pouze na 12 a výběr byl určen losem. Naštěstí jsme vylosováni byli a tak se na všestranky do Rokycan dostali. Objednali jsme hotel a rozjeli se na místo už ve čtvrtek odpoledne, aby Aura byla co možná nejlíp odpočinutá a připravená. 

Ve sváteční pátek jsme ráno, po nezbytných kontrolách a administrativně, vyrazili na místo zkoušek. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny po šesti psech. Naše skupina šla po první disciplíně, což byly klidy a chování po výstřelu, na práci v lese. Vedení Aury si užila Bohdana, já jsem byl v roli nosiče, zásobovače a podporovatele. Vylosovali si první pořadí, takže každou disciplínu začínala a šla nejdřív na ty vůbec nejtěžší - šoulačka a barva, která byla vedena v náročném terénu. To se také hned projevilo na známkách, barvu došly po dvojím odtroubení za 2. Horší nás ovšem ještě čekalo. Při dohledávce 2ks srstnaté v tzv. čtverci přinesla Aura jeden kus a pro druhý už chodila celkem neochotně, dokonce začala v terénu výhružně štěkat, že se i rozhodčí šla podívat, co se děje, jestli tam náhodou není divočák nebo jiný problém. V limitu druhý kus nepřinesla, takže jsme obdrželi známku 1 a spadli tak do III. ceny. Nakonec se ukázalo, že ji ovlivnil pár houbařů, který se z porostu po disciplíně vynořil. Nicméně už se s tím nedalo nic dělat. Pozitivní na tom bylo, že aspoň opadla nervozita a řekli jsme si ať zkoušky hlavně celé dojdeme. Vlečka srstnaté, odložení a chůze u nohy už byly v pohodě. První den jsme končili pozdě, už skoro potmě. Byl to náročný den, hlavně pro psy, ale všichni uspěli a pokračovali do druhého dne. 

V sobotu nás čekala práce na poli a vodě. Dohledávka pernaté a srstnaté se podařila, obavu jsme měli z další disciplíny, kterou jsme nikdy na zkouškách zatím neměli a sice navádění na 2ks pernaté. První kus Aura, po menším zaváhání a na druhé vyslání přinesla, druhý už byl ukázkový. Tak jsme byli rádi za známky 2 a 4 a zase jsme si hluboce oddechli. Marking a vlečka pernaté už byly obě za čtverky. Na vodě při navádění na dvě kachny Aura měla zase drobné zaváhání při předávce, takže za 3 a dohledávka v rákosí krásně a rychle za 4. Druhý den byla znát u psů větší únava a nesoustředěnost, což bylo taky asi příčinou toho, že z každé skupiny jeden nesplnil disciplínu a vypadl.

Po skončení všech disciplín jsme si všichni ohromně oddechli a byli šťastní, že jsme tak náročné zkoušky došli. I rozhodčí konstatovali, že úroveň vycvičenosti psů i práce vůdců byla vysoká a hlavně se vše odehrávalo ve velmi přátelské atmosféře bez zbytečné rivality. Velké poděkování patří organizátorům zkoušek, rozhodčím a všem, kteří se na nich podíleli. Našli jsme tam zase nové přátele a spřízněné duše, s kterými si můžeme vyměňovat zkušenosti.   

16. října 2022 - Klubová výstava retrieverů RK CZ Královice

Na této hezky početně zastoupené výstavě si Aura vyběhala ve třídě vítězů hodnocení V4 od holanské rozhodčí Saskie Ratthenau - Beyerman. Den před výstavou jsme si udělali čas a v Praze - Ruzyni, u Šmídů, jsme zušlechtili Arga z našeho prvního vrhu.

1. - 2. října 2022 - IHA Thulln

Vydařený výstavní víkend v rakouském Thullnu, kam jsme přihlásili Auru jen na sobotu a neděli. Většina účastníků z ČR tam byla všechny tři dny a posbírala hodně medailí a ocenění. Je pravda, že spousta vystavovatelů se na poslední chvíli z výstavy odhlásila, kvůli zákonu o ochraně zvířat, který zrovna vstoupil v Rakousku v platnost. Některá nová nařízení jsou hodně diskutabilní. Však se také organizátor výstavy následně omluvil za způsobené nepříjemnosti a ujistil, že udělá maximum, aby následující výstavy probíhali v tradičním duchu. Nicméně výstavu jsme si s přáteli krásně užili, k čemuž přispěli i erudovaní norští rozhodčí - specialisté na plemeno.

Authentic Love Čerešňa Lipov

sobota 1.10., třída pracovní V3, rozhodčí Stein Feragen (NOR)                                                                                      neděle 2.10., třída otevřená V2, res. CACA, rozhodčí Borge Espeland (NOR)

27. - 28. září 2022 - sraz "béček"

Svátek sv. Václava jsme se rozhodli využít ke svolání štěňat z béčkového vrhu na setkání do místa jejich narození. Je vždy obtížné, trefit se všem do termínu, ale i tak jsme se potkali v pěkném počtu. V úterý odpoledne jsme provedli seznámení všech na krásné procházce a při večerním grilování si vyměnili postřehy a zkušenosti ze života s pejsany. Druhý den jsme se věnovali výcviku, především aportu. Společný výcvik byl skutečně plodný, protože i ti, kteří dosud neaportovali nebo jen nepřesvědčivě, se nechali strhnout ostatními a začali přinášet opravdu hezky, dokonce i zvěř. S pokročilejšími jsme pokračovali ještě odpoledne v rákosí a na vodě. Myslím, že jsme si to všichni hezky užili a naučili se jak nové věci, tak procvičili a zdokonalili to, co už známe a umíme.

26. září 2022 - výlet Kokořínsko

Po náročném výstavním a procestovaném víkendu jsme si zajeli "orazit" na Kokořínsko. Udělali jsme si krásnou procházku, holky byly jak u vytržení. Ještě včera krásně vyšamponované a vyčesané a dnes byla každá kaluž, tůňka a bahýnko jejich. :-) Ale s tím se počítalo, potřebovaly taky vypustit páru.

25. září 2022 - Klubová výstava retrieverů KCHLS Praha - Džbán

Na venkovní klubové výstavě v hezkém prostředí džbánského kempu si Aura došla ve třídě vítězů pro hezký posudek a hodnocení V2, res. CAC od britské rozhodčí Sarah E. F. Whittaker a spravila si tak chuť po předchozím polském výstavním dni :-)

24. září 2022 - XXIX. Miedzynarodowa Wystawa Psów Rasowych Wroclaw

Po úspěchu Aury z červencové výstavy, jsme se rozhodli opět zkusit štěstí v Polsku. Tentokrát na mezinárodce ve Wroclavi. Vypravili jsme se všemi třemi holkami, protože druhý den jsme přejížděli na klubovku do Prahy a následující pondělí jsme měli v plánu výlet na Kokořínsko, tak aby doma nesmutnily. Bohužel úspěch jsme nezopakovali. Švédská paní rozhodčí posuzovala celkem přísně, ale objektivně a tak Aura i Táňa dostaly velmi dobrou.

Authentic Love Čerešňa Lipov, třída pracovní, VD 3, rozhodčí Theres Johanson (SE)

Bethany z Panisádku, mezitřída, VD 2, rozhodčí Theres Johanson (SE)

4. září 2022 - DUODANUBE Bratislava

Po sobotní národce v Olomouci jsme se v neděli rozjeli do Bratislavy na mezinárodní výstavu. Mimo naší Táni jsme opět vzali Bucka. Tentokrát jsme v propršeném dni na závodišti v Petržalce moc neuspěli. Táňa si odnesla z pracovní třídy hodnocení VD2 a Buck dokonce jen dobrou. Rozhodčí Róbert Kanás (SK) měl výhrady k jeho zubům.

3. září 2022 - Floracanis Olomouc

Na národní výstavu jsme krom Aury přihlásili i Bucka (Benjamin z Panisádku), který sice už má své nové páníčky, ale v době uzávěrky byl ještě náš a chtěli jsme zjistit, jak je na tom, v očích rozhodčích, s exteriérem. Zrovna byl u nás na hlídání, tak jsme ho vzali na jeho premiérovou výstavu. A podařilo se, dostal od rozhodčího Petra Řehánka (CZ) hezké hodnocení a známku V1, CAC v mezitřídě. Aura si ze třídy vítězů odnesla známku V2, res. CAC. Na výstavě jsme se potkali i s dalšími našimi odchovy, Beatrix a Celestýnkou.

6. srpna 2022 - OVVR Velké Pavlovice

Jelikož Táňa složila loveckou zkoušku, ověření vloh už nepotřebovala. Nicméně OVVR se konaly blízko, ve Velkých Pavlovicích, tak jsem ji přihlásil jen v rámci tréninku. Každá zkouška, jiné prostředí, lidé a psi jsou vždy velmi dobrým etalonem toho, jestli máme nacvičeno a zvládáme vše dobře. Taky se ukázalo, že nějaké rezervy jsou. Při aportu kachny z hluboké vody, nebyla voda tak hluboká, jak je Táňa zvyklá a pár metrů od břehu, kdy šla jak v brouzdališti, ji pustila a až na další povel správně přinesla. Takže za 2. Z toho plyne poučení, že trénovat musíme i v takovém prostředí. :-) Táňa samozřejmě z OVVR prospěla - za 209 bodů.

16. července 2022 - Maya má štěňátka

Fenka z našeho prvního vrhu Aurelia z Panisádku (Maya) přivedla dnes na svět svá první štěňátka - 3 holčičky a jednoho kluka. Všichni jsou zdraví a nádherní. Tak hezky papat ať rostete, miláčci! Gratulujeme majitelce Lence Rozsypálkové.

2. července 2022 - II. Miedzynarodowa Wystawa Psów Rasowych Wisla

V krásném prostředí mezinárodní výstavy, v kempu ve Wisle (PL), si Aura vyběhala u rozhodčí Moniky Parasyn z Polska, v pracovní třídě 1. místo a v závěrečných soutěžích, o nejlepšího pracovního psa výstavy, 2. místo. Máme zaděláno na polského šampiona:-)

Authentic Love Čerešňa Lipov - tř. pracovní V1, CWC/CAC, Best working dog 2. pl.

25. června 2022 - MVP Intercanis Brno

Na mezinárodní výstavě v Brně jsme prezentovali Auru v třídě šampionů a tři naše odchovy v třídě mladých a mezitřídě. Musím říct, že tak zmatečnou výstavu jsme ještě nezažili. Nejenže rozhodčí ( Lozić Željko - SRB) vůbec neřešil posudky, alespoň slovně, natož písemně, ale posuzování bral hodně hopem a letecky. Přijde mi to na této úrovni výstavy trochu unikátní. Zvlášť finálová kola, kdy pomalu nevěděl, koho volat do kruhu, byla hodně podivná. S některými zahraničními výstavami nebo klubovkami se to nedá srovnat. Pořadatelé by se občas měli zamyslet, zda si vystavující nezaslouží za své peníze trochu vstřícnější přístup.

Authentic Love Čerešňa Lipov - tř. šampionů V2, res. CAC

Bora z Panisádku - mezitřída V3

Cyráno z Panisádku - tř. mladých VD3

Cecilka z Panisádku - tř. mladých VD4

12. června 2022 - XXIV. Miedzynarodowa Wystawa Psów Rasowych Kraków

Na tuto výstavu jsme se vydali společně s chovatelkou Aury, Katkou Švarcovou, která ji i v kruhu předvedla. Irská rozhodčí Fallon Clodagh ji ocenila známkou V2. 

5. června 2022 - Klubové zkoušky z vodní práce KCHLS Švábenice

Tyhle zkoušky jsme vlastně v plánu vůbec neměli. Táňu (18. měs) jsem připravoval na zkoušky vloh - bonitaci (OVVR), jenže něž jsme se stihli přihlásit, byly obsazeny. Zintenzivnili jsme tedy v tréninku práci se zvěří na vodě a v rákosí. Táňička se k tomu postavila čelem. Na to, že mi před měsícem ještě zvěř nebrala do mordy, se překonávala a nesmírně ji to bavilo. Tak jsme se rozhodli zkusit rovnou vyšší zkoušky. Navíc s námi jela i Aura, která nastoupila místo hárající fenky Katky Švarcové - Limit. Aura už vodky udělala dvakrát, ale pokaždé v II. ceně. O nic nám tedy nešlo, řekli jsme si, že si je maximálně může vylepšit nebo aspoň dobře potrénovat.

Výsledky ovšem byly nad očekávání:                                                                                                                                Bethany z Panisádku (Táňa) - II. cena, 117 b                                                                                                                    Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura) - I. cena, CACT, 154 b    

Zkoušky se odehrávaly za velmi teplého počasí, což se částečně projevilo i na ochotě psů pracovat a jejich únavě. Táňa spadla do II. ceny jen díky překročení časového limitu při vyhledávání kachny v rákosí. Na to, že to byly její vůbec první zkoušky, si vedla ohromně dobře. Šli jsme na jistotu a splnili plán - loveckou upotřebitelnost a poslední krok k uchovnění.

Aura si zkoušky, jako zkušený matador, užívala. Vítězstvím v plemeni získala své druhé čekatelství pracovního šampiona CACT. Tak třeba na příštích už jej promění :-)                            

4. června 2022 - Krajská výstava psů Zbraslav

Potěšující zprávu jsme obdrželi od Pavla Slavíka, který s naším odchovancem Alfrédem z Panisádku, zajel na jejich premiérovou výstavu a obdrželi krásný posudek od rozhodčí Zdeňky Jílkové a hodnocení ve třídě otevřené výborný 1, vítěz třídy, krajský vítěz. Oběma moc gratulujeme!

16. května 2022 - Aurelia z Panisádku bude maminkou

Tak se pravděpodobně dočkáme prvních štěňátek od fenky z našeho odchovu. Aurelia (maya) byla dnes nakryta krásným pejskem Aragonem Miraliss. Majitelce, Lence Rozsypálkové, přejeme ať vše vyjde a všechno zvládnou, abychom se za dva měsíce mohli těšit z nádherných černých štěňátek. 

7. května 2022 - IHA Oberwart Rakousko

Na mezinárodní výstavu jsme vyrazili s Táňou a Aurou. Flaty posuzovala chorvatská rozhodčí Maja Horvat. Táňa v mezitřídě dostala hodnocení velmi dobrá 2 a Aura získala v třídě pracovní výborná 1, CACA. Z hezké výstavy jsme odjížděli spokojení.

15. dubna 2022 - velké rodinné velikonoční setkání

Na Velký pátek se u nás sešla velká flatí rodina. Bernadetta se setkala s pěti svými štěňaty. Z Prahy za námi přijela Bereta (Mira), z Hodonína Bibiana (Fany) a její starší kámoška Béďa. Dále se dostavila domácí Bora a naše Bethany (Táňa) s navrátilcem Benjaminem (Buck). Smečku doplnila ještě naše Aurinka. Byla docela sranda, udělali jsme si hezkou procházku i s focením, které zajistil syn Štěpán.

11. dubna 2022 - máme novou šampionku!

Aurelia z Panisádku (Maya) na mezinárodní výstavě psů v Českých Budějovicích získala ve třídě pracovní hodnocení V2, res. CAC, čímž splnila požadavky k udělení titulu Český šampion. Maya se tak stala historicky prvním šampionem z odchovanců naší chovatelské stanice! Velká gratulace a poděkování patří majitelce Lence Rozsypálkové, za čas, trpělivost a důslednost, které věnuje práci s Mayou, jak na poli výstavním, tak i pracovním. Těšíme se z jejich úspěchů a předpokládáme, že sbírku ještě rozšíří:-)

9. a 10. dubna 2022 - Speciální výstava retrieverů RK Hope and Treasure Královice

Na dvoudenní výstavě v krásném areálu Královického dvora jsme prezentovali jak naše holky, tak i naše odchovance. V sobotu ve třídě mladých měla svoji výstavní premiéru Cecilka z Panisádku a zvládla ji moc dobře. Od rozhodčí B. Heering (DK) získala známku výborná. V neděli se pro změnu ve třídě mladých poprvé představila Bereta z Panisádku (Mira). Ta byla z velkého počtu psů i lidí o poznání nervóznější, což trochu ovlivnilo prezentaci, ale i tak napoprvé si vedla dobře. Od rozhodčí A. Nielsen (DK) získala známku velmi dobrá, stejně jako naše Bethany z Panisádku (Táňa) v mezitřídě. Jako poslední se prezentovala Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura), které ve třídě vítězů obdržela známku výborná 3. I přes velmi chladné počasí jsme si výstavu, která byla výborně zorganizovaná, ohromně s přáteli užili. Děkujeme majitelům Cecilky, Beatrice a Milošovi, stejně tak i majitelům Miry, manželům Bečvářovým, za to, že si udělali čas a umožnili představit naše štěnda. Trochu pocvičíme a příště budeme třeba sbírat i medaile:-) 

16. března 2022 - návrat Benjamina

Ne vždy a všechno je super jak v životě lidském, tak i v životě psím. Dnes se k nám, po 14 měsících, vrátil Benjamin (Buck). Po dohodě s majiteli, kteří se s ním museli rozloučit z vážných rodinných důvodů, jsme využili předkupního práva ve smlouvě a vzali si ho zpět s tím, že se mu budeme snažit najít nový domov, kde by byl spokojený, alespoň tak, jak doposud. Je to úžasně milý, statný a sebevědomý pes, který si okamžitě s našimi holkami vytvořil hezký, bezproblémový vztah. Všechno ho velmi zajímá, má rád lidi a děti, trochu horší je to s jednici stejného pohlaví, ale chce to jen trpělivost a důslednost. Byl zvyklý na neustálou společnost a kontakt s páníčky, proto je tak trochu závisláček, ale už zkoušíme učit i samostatnosti. Základní výcvik má zvládnutý, rozvoj nebude problém. Pokud se nám v dohledné době nepodaří Bucka umístit do odpovídající rodiny, zůstane asi doma:-)

5. a 6. února 2022 - Duo Cacib Brno

Na této výstavě jsme po oba dva dny měli zatím nejpočetnější prezentaci našich odchovů. Z áčkového vrhu přijela Lenka Rozsypálková s Aurelií (Maya), z "béček" zavítala Pavla Bednářová s Bernardem. Největší zastoupení měla štěňata z posledního vrhu C - Cyráno, Cora a Cristian (Chucky). Ty doplnila také jejich mamina Aura. Určitě jsme zanechali hezký dojem, který se odrazil i na úspěšném hodnocení. Výstavu jsme si užili, mlaďošci získali první zkušenosti, které je i jejich majitele určitě navnadili k dalším setkáním:-)

Sobota, rozhodčí Cepková Renata                                                                                                                                    Cyráno z Panisádku, tř. dorostu, velmi nadějný 4                                                                                                          Cora z Panisádku, tř. dorostu, velmi nadějná 4                                                                                                              Bernard z Panisádku, tř. mladých, výborný                                                                                                                      Aurelia z Panisádku, tř. otevřená, velmi dobrá 2                                                                                                            Authentic Love Čerešňa Lipov, tř. pracovní, výborná 3  

Neděle, rozhodčí Jílková Zdenka                                                                                                                                      Cristian z Panisádku, tř. dorostu, velmi nadějný 1                                                                                                      Authentic Love Čerešňa Lipov, tř. otevřená, výborná 1, CAC                                                                                        Aurelia z Panisádku, tř. pracovní, výborná 2, res. CAC  

Naše Aura si na této výstavě získáním dalšího CAC zajistila titul Český šampion krásy!                                                                                                        

8. ledna 2022 - XVII. Brněnská národní výstava psů

Na dnešní výstavě jsme prezentovali Táňu a naši odchovankyni z áček, Mayu, majitelky Lenky Rozsypálkové. Od rozhodčí Kristiny Vaníčkové Bethany z Panisádku (Táňa), ve třídě mladých, získala hodnocení výborná 2. Aurelia z Panisádku (Maya) zabojovala ve třídě pracovní výsledkem výborná 1, CAC.

6. ledna 2022 - opustila nás Iwy

Dnes jsme dostali moc smutnou zprávu od Pavlíny Markové z CHS Falaksa. Navždy nás opustila maminka naší Bernadetty, VCh. Sweet Illusion z Grodu Hrabiego Malmesbury - Iwy. Za svůj téměř 12 letý krásný život (31.1.2010 - 6.1.2022) získala bezpočet titulů a ocenění, mj. Výstavní fena roku 2011, JBIG, BOB, BOV, CACIB. Byla vzornou matkou tří vrhů štěňat. 

4.ledna 2022 - rtg vyšetření Táni

Dnes jsme opět po čase zavítali na veterinární kliniku MVDr. Milana Snášila CSc v Brně, tentokrát s naší nejmladší Táničkou (Bethany z Panisádku) na vyšetření kloubů, které je povinné pro případné uchovnění a smí se provádět nejdříve v roce věku psa. Klinické vyšetření patel i rtg snímky kyčelních, loketních i ramenních kloubů, v lehké narkóze, prokázaly výborné výsledky. Jak řekl doktor, Táňa má klouby naprosto špičkové! Jsme velmi rádi a potěšeni, že všechny naše fenky mají pohybový aparát ve výborném stavu.

Podzimní focení 2021 - modelky Táňa, Aura, Berny

24. října 2021 - OVVR Rokytno

Dnes se k nám dostala radostná zpráva - Bernard z Panisádku, ve svých 11 měsících, úspěšně složil bonitaci loveckých psů - OVVR v Rokytnu, dosažením krásných 192 bodů. Moc gratulujeme majitelce Pavle Bednářové a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Září/říjen 2021 - Výstavní zkušenosti Táni

Aura se bude po porodu ještě dlouho dostávat do výstavní kondice, Berny byla po létě "dvoubarevná", takže jediná Táňa mohla sbírat zkušenosti na výstavách, ve třídě mladých. 28.9. se zúčastnila Klubové výstavy retrieverů při WDS 2021 v Olomouci, kde od norské rozhodčí E. Bekkelien dostala známku velmi dobrá. V dalším týdnu jsme se vypravili na Slovensko, do krásného areálu Ekoparku ve Veľkých Úľanech, kde se konala Špeciálna výstava retrieverov. Odtud si Táňa odnesla od slovinské rozhodčí A. Pokorn hezký posudek a známku výborná 2. Letošní výstavní sezonu jsme završili v Polsku, kam jsme 16.10. vyrazili společně s Limitkou K. Švarcové, z CHS Čerešňa Lipov. V Krakowě na národní výstavě obdržela Táňa od maďarského rozhodčího G. Tesicse hodnocení velmi dobrá. Doplatila trochu na to, že ještě nemá úplně ideálně srovnanou čelist a zuby. Rozhodčí je, bohužel pro nás, zubař:-) Jinak se mu Táňa moc líbila. 

25.-27. září 2021 - setkání sourozenců vrhu "B"

Třídenní výlet za našimi štěňátky začal v sobotu ve Frýdlantu nad Ostravicí, kam se sjeli i ostatní páníčci se svými svěřenci a azyl všem poskytla domácí majitelka Beatrix, Kateřina. Prožili jsme velmi hezký den, zpestřený výšlapem na Ondřejník, který si krom nás a našich tří holek užili i Pavla s Bernardem, Lenka a Petr s Borynkou, Kateřina s Beou a Honza s dcerou Julinkou a jejich Baronem. Završili jsme vše večerním táborákem a rozjímáním při vínečku:-). Druhý den dopoledne jsme se rozjeli do Prahy, ale po cestě jsme ještě stihli v Dolanech u Šternberka navštívit naši fenku z prvního vrhu, Arinku ( Astrid z Panisádku). Po přenocování u syna v Praze, jsme v pondělí navštívili v nedalekých Černolicích, u Reneltových, našeho dalšího odchovance Benjamina - Bucka. Viděli jsme vlastně některá štěňata, v deseti měsících jejich věku, poprvé a museli jsme uznat, že z nich rostou krásní jedinci. Velký dík patří jejich páníčkům, za příkladnou péči a lásku, jim věnovanou!

23. září 2021 - "Pražanda" u nás

Plánujeme, že se o prodlouženém víkendu potkáme s valnou většinou štěňat z prvních dvou vrhů, mj. i těch kolem Prahy. Jaké bylo naše překvapení, když se k nám na návštěvu, tento čtvrtek, nahlásili manželé Bečvářovi z Prahy z Beretou z Panisádku (Mirou). Jsou spolu v blízkém okolí na dovolené, tak jsme je s radostí přivítali nejen my, ale hlavně naše holky. Užili jsme si krásné odpoledne a už se těšíme, že se potkáme na nějaké výstavě, protože Mira je moc hezká flatí slečna.

18. - 19. září 2021 - Výlet za odchovy

Po odchodu štěňátek do nových domovů máme konečně trochu času i na resty, které jsme do léta nestihli. Vypravili jsme se konečně do Suchdola nad Lužnicí v jižních Čechách, kde žije naše "béčková" fenečka Barilla z Panisádku, které říkají Belinka. Měli jsme vlastně poprvé možnost vidět ji po osmi měsících, kdy od nás odešla. Vyrostla z ní hezká psí slečna, daří se ji dobře a je nesmírně opečovávána celou rodinou Górných, které moc děkujeme za velmi vstřícné přijetí. Na výlet jsme vzali celou naši smečku. Holky si užili nejen krásné procházky a koupačky s Belinkou, ale i premiéru noclehu v našem campervanu v třeboňském kempu. Vše zvládly na jedničku. Druhý den, na cestě zpět, jsme se zastavili v Tělči a po krátké procházce a obědě jsme pokračovali do Šašovic u Želetavy, kde zase žije pejsek z našeho prvního vrhu Alfréd z Panisádku. S majitelem Pavlem Slavíkem a ještě jejich malou, ale ostražitou fenkou Sašou, jsme na společné procházce probrali úspěchy, práci a další plány s Alfrédem. Myslím, že víkend byl hodně výživný jak pro nás, tak pro naše holky. Takže musíme nabrat síly, protože příští, prodloužený, nás čeká ještě náročnější! 

4. září 2021 - Národní výstava Floracanis Olomouc

Na výstavu pod širým nebem jsme se vypravili opět s našimi, teď už juniorkami, Táňou a Borinkou. V kruhu se obě hezky předvedly a dostaly téměř stejné posudky od rozhodčí Zdeňky Jílkové, i když jen ústní - Bethany z Panisádku V3, Bora z Panisádku V2.

8. srpna 2021 - Klubová výstava RK Horka nad Moravou

Na výstavu jsme vzali krom naší devítiměsíční Táni i 2,5 letou Besinku (Arabeska z Panisádku) z prvního vrhu. Na místě jsme se spojili ještě s Májou (Aurelia z Panisádku). Tato výstava se stala zatím nejlepší prezentací naší chovatelské stanice. Besinka získala v třídě otevřené a velké konkurenci, hodnocení výborná. Máju si poprvé vedla sama majitelka Lenka Rozsypálková, ve třídě pracovní získala prvenství a hodnocení V1, CAC. No a naše Táňa tomu dala korunu. Na své teprve druhé výstavě, ve třídě dorostu, se chorvatskému rozhodčímu M. Fičkovi, líbila tak, že jí hodnotil velmi nadějná 1, BOB Puppy a ve finále BIS Puppy. Strávili jsme na výstavě velmi příjemný den, spolu s přáteli a známými chovateli a odjížděli domů naprosto spokojeni. Poděkování za výsledky patří především majitelům našich holek z "áček" Lence Rozsypálkové a Vlastikovi Grabcovi. Pevně doufáme, že to nebyly poslední úspěchy odchovů z Panisádku. Musím zmínit ještě jeden krásný úspěch a sice otce naší Aurinky - Luckýska ( Caci´s Dark Chocolate of Love). Ten, byť jako devítiletý veterán, má takovou fazónu a vitalitu, že právem zvítězil na plné čáře s titulem BIS i před daleko mladšími psy! Velká gratulace Bětce  Vrublové!

1. srpna 2021 - Speciální klubová výstava KCHLS Humpolec

V neděli měli naše dvě holčičky z "béček" výstavní premiéru. Vzali jsme Borinku, s majitelkou Lenkou Vašíčkovou a naši Táňu poprvé na výstavu, aby zažily a vstřebaly atmosféru velké akce a zvykaly si v kruhu. V třídě dorostu se holky umístily na třetím, resp. čtvrtém místě s hezkými posudky a hodnocením velmi nadějné od rozhodčího Radima Kašpara.

21. července 2021 - Argo v místě svého narození

Dnes jsme měli vzácnou návštěvu. Argo z Panisádku se přijel se svými páníčky, rodinou Šmídových z Prahy, podívat zpět na místo, kde se, před dvěma lety a čtyřmi měsíci, narodil. Potkal se znovu s maminou Berny, Aurou a Táňou, kterou viděl poprvé. Je z něj krásný, statný pes s naprosto úžasně klidnou a přátelskou povahou. Doufáme, že se zase brzy uvidíme, ať už u nás nebo v Praze.

Argo z Panisádku
Argo z Panisádku

10. července 2021 - Aurelia z Panisádku vítězem Klubových podzimních zkoušek

V sobotu nám udělala ohromnou radost skvělou zprávou Lenka Rozsypálková. Její dvouletá fenka Mája - Aurelia z Panisádku, z našeho prvního odchovu, se stala vítězem KPZ v Zábřehu, pořádaných Retriever klubem ČR. V konkurenci 18 psů si došla pro vítězství ziskem plného počtu bodů, v 1. ceně s titulem CACT. Majitelce patří velká gratulace, uznání a obrovské díky za to, jak se s Májou snaží trpělivě pracovat. Doufáme, že i v budoucnu nás potěší podobnými zprávami a že ji tento úspěch namotivuje k další skvělé práci s Májou.

20. června 2021 - poslední chvíle před porodem

Aura v 60. dni březosti. Horka nám moc nesvědčí, procházky jsme zkrátili na nejnutnější venčení. Aurinka stále více odpočívá, většinu času se chladí na dlažbě v kuchyni. Termín porodu máme ve čtvrtek 24. června, ale myslíme, že to přijde dřív. I veterinář říkal, že si možná pospíší, vzhledem k těm teplotám, co teď panují. Takže ji už musíme hlídat.

10. června 2021 - Auře se blíží finále

Naše nastávající maminka Aurinka je dnes v 50. dnu březosti, tzn. že za 14 dní porodí štěňátka. Vše zatím probíhá v normálu, už se šetří, je choulostivá, vycházky postupně zkracujeme, aby se v tom horku moc nenamáhala. Pod plotem od sousedů si vyhrabala brloh, kam chce asi ukrýt potomky:-) Pomalu jí ovšem chystáme zázemí s porodní bednou a vše potřebné, abychom byli připraveni. 

15. května 2021 - společný výcvik CHS Čerešňa Lipov a        z Panisádku.

Na tuto sobotu jsme si s naplánovali společné setkání sourozenců vrhu "A" CHS Čerešňa Lipov chovatelky Katky Švarcové a našich holek, u nás v Ratíškovicích. Sledovali jsme předpověď počasí, protože to se jevilo spíš aprílově. Naštěstí popršelo, ještě než všichni přijeli, takže zbytek odpoledne jsme měli už krásně. Katka přivezla Flavour, Motion a mladou Limitku, Tomáš Kypěna s Kimim přijel i s bráchou Karlem, který vše dokumentoval a sestříhal krásné video. No a my jsme vytáhli všechny naše holky Táňu, Auru a Berny. Procvičili jsme marking, vlečky pernaté a práci na hluboké vodě. Táňa teda jen přihlížela a sbírala rozumy:-). Všichni jsme si to náramně užili a den jsme zakončili posezením pod pergolou. Už se těšíme na další společný výcvik.

24. dubna 2021 - Pes/fena roku 2020 RK CZ

Dnes dorazila další hezká zpráva. Naše Aura - Authentic Love Čerešňa Lipov se v anketě Fena roku 2020, pořádané Retriever klubem České Republiky, umístila na krásném 5. místě, s vůbec nejvyšším počtem bodů za práci, ze všech flat coated retrieverů, včetně psů. Anketu vyhrála její sestřička Flavour a na 8. místě skončila další sestřička Motion. Celkově CHS Čerešňa Lipov získala krásné 3. místo v pořadí chovatelských stanic. Obrovská gratulace chovatelce Katce Švarcové za takový úspěch, zvlášť v sezóně velmi ovlivněné covidovými opatřeními, kdy se spousta výstav a zkoušek nekonala.

Aura a Flavour
Aura a Flavour

22. dubna 2021 - Krytí Aury

V úterý 20.4. jsme s Aurinkou, v desátý den hárání, vyšetřili hodnotu progesteronu, s výsledkem 7,2 ng/ml. Na doporučení veterináře jsme se ve čtvrtek 22.4. rozjeli za ženichem do Štípy u Zlína. Vinie - Veni Vidi Vici Black Brianta byl na Auru natěšený, i ona na něj, takže spojení proběhlo úspěšně. Takže si měsíc počkáme, jestli se naplní očekávání a štěňátka budou na cestě. Děkujeme Haně Havlíkové za poskytnutí Vinieho.

Aura a Vinie
Aura a Vinie

28. března 2021 - začínáme s výcvikem Táni

Pomalu ale jistě začínáme s výcvikem poslušnosti naší nejmladší členky smečky Táni (Bethany z Panisádku). Zkoušíme trénink individuální i ve smečce. Přivolání funguje na jedničku, i ze hry a jiných vlivů (zatím :-)), sedni a k noze zvládá taky dobře, stejně jako chůzi u nohy. Dále zkusíme povel zůstaň. 

19. března 2021 - vyšetření DOV

Dnes jsme s Aurou absolvovali v Brně, na specializovaném očním pracovišti veterinární ordinace u MVDr. Trnkové, vyšetření očí na dědičné vady. Výsledek je skvělý, Aura má oči prosté dědičných vad, včetně goniodisplasie.

27. února 2021 - námluvy

Ještě než vláda stihla uzavřít cestování mezi okresy, přivítali jsme u nás vzácnou návštěvu a sice nápadníka naší Aury a doufáme, že budoucího otce jejích štěňátek vrhu "C", krásného pracovního psa Veni Vidi Vici Black Brianta (Vinie), majitelky Hany Havlíkové ze Zlína. Strávili jsme spolu hezké odpoledne, seznámení a námluvy se odehrály v hravém stylu i s aportem, který Venouš vždy gentlemansky Auře přenechal. Takže to vypadá, že je ruka v rukávu a nezbývá než počkat, až bude Aura připravená :-)

18. ledna 2021 - představujeme nového člena naší flatí smečky 

Všechna štěňátka se rozutekla do svých nových domovů. Doma s námi zůstala jedna hnědá holčička - Bethany. Budeme jí říkat Táňa. Dnes poprvé zkusila jízdu autem, podruhé se nechala naočkovat a stává se už třetí fenkou v naší chovatelské stanici. 

16. listopadu 2020 - máme štěňátka!!!

V předvečer státního svátku, se Bernadettě a Enzovi, narodilo ve vrhu "B", 9 krásných štěňátek - 4 hnědé,  2 černé holčičky a 3 černí kluci. Porod proběhl standardně, trval zhruba 8 hodin a vypadá to, že všechna štěňata i mamina jsou zdraví a v pořádku.

1. listopadu 2020 - Podzimní focení

V neděli jsme využili krásného počasí a také volného času našeho syna Štěpána (fotografa), abychom zdokumentovali naše krásky. S maminkou Aury, Arwen, ségrami Flavour a Motion a malou Limitkou, za námi přijela i chovatelka Katka Švarcová z CHS Čerešňa Lipov. Myslím, že fotečky, v krásném prostředí přírodní rezervace Horky, se povedly.

1. listopadu 2020 - 48. den březosti

Letí to, letí, Berny se už pěkně kulatí a štěňátka v ní rostou. Zbývá nám posledních 14 dní do porodu. Chodíme na kondiční procházky, Berny hodně odpočívá, sežrala by na co přijde, hrabe si po zahradě brlohy, takže klasické projevy blížícího se narození štěňat.

11. října 2020 - OVVR Traplice

V neděli se zúčastnila Arabeska z Panisádku (Besinka) - 18 měsíců - zkoušek vloh retrieverů v Traplicích, pořádaných Evou Hromádkovou. Vedla si výborně a obsadila celkově 4. místo se ziskem 229 bodů, nos 4. Máme radost a děkujeme za vedení a přípravu majiteli Vlastikovi Grabcovi a doufáme, že to pro něj bude krásná motivace pro trénink na vyšší lovecké zkoušky.

27. a 28. září 2020 - Klubová a speciální výstava Retriever klubu v Kelči

Na dvoudenní výstavu jsme nejeli vystavovat pouze naši Auru, ale domluvili jsme s majiteli, že předvedeme i dvě holky z našich "áček" - Besinku a Máju (18 měsíců). Byly to jejich první výstavy vůbec a vedly si nesmírně dobře. Paradoxní je, že všechny tři získali naprosto stejné hodnocení z prvního i druhého dne výstavy od rozhodčích Radima Kašpara a Dariny Mervové. Mája si tímto splnila poslední podmínku k uchovnění.  Výstavy se povedly, i když trochu zlobilo počasí. Potkali jsme se opět se spoustou přátel a skvělých lidí. Škoda, že to v tomto roce byla, vzhledem ke covidovým opatřením, asi poslední taková akce.

Arabeska z Panisádku (Besinka) - 2x výborná v mezitřídě

Aurelia z Panisádku (Mája) - 2x výborná 3 v třídě otevřené

Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura) - 2x výborná 3 v třídě pracovní

17. září 2020 - Krytí Bernadetty Enzem

Všechno se seběhlo strašně rychle. S háráním Berny jsme v toto období vůbec nepočítali. Dle zvyklostí se mělo odehrát až v lednu příštího roku. Ovšem Aura ji strhla s sebou, takže se k ní Bernadetta přidala zrovna, když jsme byli na dovolené na Šumavě. Nebyli jsme na to vůbec připraveni, neměli vybraného krycího psa atd. Nicméně věci nabrali rychlé obrátky, domluvili jsme se s Lenkou Smutnou na krytí jejím psem Emotion in Motion Black Brianta (Enzo), změřili 2x progesteron u Berny a vyrazili do Větřkovic. Spojení i překrytí proběhlo naprosto skvěle, dokonale a v pravý čas, takže doufáme, že v půlce listopadu přivítáme na svět hnědé a černé potomky Bernadetty a Enza

13. září 2020 - Klubová speciální výstava retrieverů RK SK Veľké Úľany

Výstava slovenského Retriever klubu proběhla v krásném prostředí Eko parku Veľké Úľany. Naše Aura si odnesla v třídě otevřené od italského rozhodčího Alessandra Zeppiho hodnocení V1, CAC. Splnila tím podmínky k udělení titulu Slovenský šampion krásy. 

5. září 2020 - PZ Třebelovice

Tuto sobotu se náš odchovanec Alfréd z Panisádku zúčastnil podzimních zkoušek ohařů a ostatních plemen v Třebelovicích, pořádaných OMS Třebíč. S celkovým ziskem 214 bodů, v 1. ceně, ve zkouškách zvítězil!!! Obrovská gratulace patří jak Alfrédovi, tak jeho vůdci a majiteli Pavlu Slavíkovi, hlavně za to, že dokázal psa, v tak mladém věku, výborně na zkoušky připravit. Přejeme výdrž a motivaci do další práce. Děláte nám radost!

1. září 2020 - Albert z Panisádku - rtg vyšetření.

Hned první zářijový den nám udělal ohromnou radost pes z našeho prvního odchovu - Albert z Panisádku. Absolvoval rtg vyšetření kyčelních a loketních kloubů a luxace patel na klinice MVDr. Snášila v Brně s nádherným výsledkem DKK A/A, DLK 0/0, PL 0/0.

29. srpna 2020 - Klubová výstava KCHLS Humpolec

V sobotu jsme zavítali na klubovku do Humpolce vystavit Auru. Spojili jsme příjemné s užitečným, protože po výstavě jsme s Aurou i Berny pokračovali v cestě na dovolenou na Šumavu.

V třídě pracovní získala Aura ocenění výborná. V konkurenci 9 fen ve třídě mohla stát i na bedně, ovšem trochu jsme podcenili přípravu srsti. Měla ji na bedrech otevřenou a nešlo s tím už nic udělat. Paní rozhodčí Z.Jílková to popsala i v posudku - "celkový dojem kazí zvlněná srst na hřbetě." Tak příště musíme být pečlivější, protože opravdu rozhoduje každý detail. Zvlášť, když třída pracovní byla, i dle paní rozhodčí, nesmírně dobře obsazená a vyrovnaná.

25. a 26. červenec 2020 - V. Pražské derby retrieverů - Divoká Šárka

Poprvé jsme se rozhodli zúčastnit náročných dvoudenních zkoušek - Pražského derby, pořádaného KCHLS, v krásném prostředí Divoké Šárky. První den nás čekaly Podzimní zkoušky, druhý Zkoušky z vodních prací. Aura obě už má, ale chtěli jsme si vylepšit skóre, takže jsme si jako cíl stanovili dojít vše v I. ceně. To se nám v sobotu na KPZ podařilo, se ziskem 206 bodů. Byla moc šikovná. V neděli jsme mysleli, že se projeví únava, ale opak byl pravdou, Aura byla hodně natěšená, až jsme měli strach ze zvládnutí první disciplíny - klidů na stanovišti u vody. Všechny úkoly zvládla v pohodě, šli jsme vždy raději na jistotu, bez rizika. Pouze jedna chyba nás posunula do II. ceny. Při navádění na dvě kachny byla tak nedočkavá, že vyrazila dříve než dostala povel. Takže jsme skončili celkově na 13. místě z 21 psů, KZVP za 130 bodů.  Máme určitě co zlepšovat, ale myslím, že Aura, ve svých dvou letech věku, má skvěle našlápnuto.

Musím zmínit i skvělou atmosféru a partu lidí, s kterými jsme se na zkouškách potkali. Už teď se těšíme na další setkání:-) 

18. července 2020 - Klubové lesní zkoušky KCHLS Kopidlno

Do Kopidlna, resp. do penzionu Bučický mlýn, jsme vyrazili už v pátek odpoledne, abychom nemuseli vyjíždět v sobotu brzy ráno, aby byla Aura na náročný den náležitě odpočinutá. Penzion znovu mohu jedině doporučit. Krásně prostředí mimo civilizaci, pejsci vítáni:-)

V sobotu si Aura vedla po celou dobu zkoušek náramně. Bez většího zaváhání zvládla náročné disciplíny jako šoulačku, práci na probarvené stopě, dohledávku a vlečku srstnaté, odložení i klid na stanovišti. Její práci na barvě hodnotil rozhodčí na čtyřku s hvězdičkou, jako jednu z nejlepších vůbec. A to ve velmi náročných terénech! Však také z 15 psů celé zkoušky došlo do závěru pouze 9 a pouze jeden v 1. ceně. Nás posunula do 2. ceny známka 2 z vyhledávání. Takže jsme oficiálně skončili na 4. místě se ziskem 242 bodů a s pocitem naprosté spokojenosti, že jsme to dali! 

Jakmile jsme zveřejnili výsledky, tak nás naše známá, paní J. Nešporová, upozornila na změnu v řádech, platnou od 11.2019, kde se pro vyhledávání stanovuje známka 2 jako limitní, ještě pro 1. cenu. Vůbec jsem si tuto skutečnost na zkouškách neuvědomil. Vznesl jsem proto den po zkouškách dotaz na organizátory zkoušek a ti mi dali za pravdu, s tím,že se stala chyba při celkovém vyhodnocení pořadí, za což se velmi omluvili a opravili výsledky. Takže nejen, že Auru posunuli do 1. ceny, ale zároveň ji vyhlásili jako vítěze zkoušek, s titulem CACT!!! O takovém výsledku se nám ani nesnilo. Moc děkujeme paní Nešporové za všímavost a upozornění :-) 

Úspěchem v této zkoušce Aura složila zároveň zkoušku z výkonu -  dosledování spárkaté zvěře.

Červenec 2020 - Trocha odpočinku :-)

Druhý týden v červenci jsme měli dovolenou, tak jsme se rozjeli podívat, jak se žije našim dvěma fenečkám z prvního odchovu Besince (Arabeska z Panisádku) a Máje (Aurelia z Panisádku). V 15 měsících se proměnily v krásné flatí slečny, jsou ve výcviku a už se těšíme, až se předvedou na nějaké výstavě. Následující dny jsme se s přáteli a našimi holkami vypravili do Beskyd, konkrétně do Apartmánů U Honzy v Pstruží, kousek za Čeladnou. Ubytování pro pejskaře můžu jedině doporučit, bylo perfektní. Strávili jsme v okolí pár hezkých dní běháním po kopcích, výstupem na Lysou horu a Skalku, návštěvou zříceniny hradu v Hukvaldech. Určitě se tam ještě vrátíme.

6. červenec 2020 - Oblastní výstava retrieverů Horka nad Moravou

Dnes jsme se rozjeli na Oblastní výstavu do Horky nad Moravou. Krom Aury jsme vzali prezentovat našeho odchovance 15 měsíců starého Alberta z Panisádku v mezitřídě. Byla to jeho první "dospělácká" výstava. Zvládl ji i v horku dobře a hlavně s pěkným hodnocením od rozhodčí Z. Jílkové se známkou výborný 2

Aura v třídě pracovní obdržela známku výborná 3.

27.-28. červen 2020 - Víkendový výcvik Vracov

Tento víkend jsme, pod vedení zkušených výcvikářů Mirka Vargy a jeho slovenského kolegy Janka, intenzivně trénovali a nacvičovali s Aurou disciplíny, které nás v nejbližší době čekají na zkouškách z výkonu. První den pracovala fantasticky, druhý už byla znát únava i vzhledem k teplému počasí. Přesto myslím, že jsme výborně připraveni na těžký červenec, kdy nás čekají klubové lesní zkoušky KLZ a Středočeský pohár - KPZ a KZVP.

21. červen 2020 - Klubové podzimní zkoušky Chlebovice

Tuto neděli jsme s Aurou absolvovali KPZ v Chlebovicích u Frýdku-Místku. Počasí nepřálo, celý den vydatně pršelo, na což jsme byli sice připraveni, ale absolutně jsme netušili, jak to zvládne Aura. Pravda, cvičili jsme i v nepříznivém počasí, ale tohle byl extrém. Měli jsme obavy, jak jí půjdou vlečky a ostatní pachové disciplíny, dále přinášení, protože zvěř byla totálně rozmáčená. Kupodivu ty nejtěžší disciplíny zvládla bravurně, i když při přinášení zvěře si několikrát trochu opravila úchop. Bohužel, celkem hloupá chyba při chůzi u nohy, nás poslala do 3. ceny. Nicméně zkoušky jsme i v takovém počasí zvládli a jsme zase o něco zkušenější. Čekají nás v následujícím měsíci další tři náročné zkoušky, takže doufáme, že dřinu při výcviku patřičně zúročíme :-)

7. červen 2020 - OVVR Traplice

Dnes máme další důvod k velké radosti, protože Aurelia z Panisádku (Mája), ve 14 měsících úspěšně složila v plném bodovém zisku (232 b.) zkoušky vloh - OVVR - v Traplicích. Byla moc šikovná a jsme na ni pyšní:-)

Gratulujeme majitelce Lence Rozsypálkové a doufáme, že to pro obě bude velká motivace pro další výcvik a rozvoj Májiných dovedností.

24. květen 2020 - OVVR Babice u Šternberka

Minulý rok v červnu jsme zkoušky vloh museli zrušit, protože Aura začala zrovna v termínu hárat. Udělali jsme tedy v září zkoušky z vodní práce retrieverů (KZVP) a tím splnili chovné podmínky, takže OVVR jsme už vlastně nepotřebovali. Nicméně na poslední chvíli jsme se přihlásili do Babic, protože jsme zjistili, že se zkoušek zúčasní i dva sourozenci Aury - Flavour a Kimi. Takže jsme to brali spíše jako sbírání dalších zkušeností a trénink v jiném prostředí, než na jaké jsme zvyklí. Momentálně se připravujeme na klubové podzimní a lesní zkoušky. Aura si ovšem poradila bravurně se všemi disciplínami a skončila s plným počtem bodů jako druhá ze 14 zúčastněných psů a jen to proto, že je dříve narozená než vítězka se stejným bodovým ziskem.

S disciplínami si poradili i Flavour a Kimi, oba prospěli. Takže CHS Čerešňa Lipov měla velmi úspěšnou neděli:-)

6. květen 2020 - Aurelia z Panisádku - rtg vyšetření

Dnes k nám ze Žlutavy doputovala skvělá zpráva. Aurelia (Mája), z našeho prvního odchovu, absolvovala v Brně u MVDr. Snášila v Brně, rgt vyšetření kyčlí a loktů s výborným výsledkem. Klouby má ukázkové - DKK A/A, DLK 0/0. Máme i s majitelkou Lenkou Rozsypálkovou ohromnou radost!

26. duben 2020 - Návštěva Arturka v Čeložnicích

V nedělní odpoledne jsme vyrazili s holkami do blízkých Čeložnic, na návštěvu našeho odchovance Artura z Panisádku. Udělali jsme si společnou procházku, završenou dlouhým blbnutím v místním rybníčku. Všichni tři se opravdu ve vodě dokonale vyřádili. Při cestě zpět, přes pole, se samozřejmě stihli vyválet v prachu, takže po příjezdu domů jsme museli do vody ještě jednou. Děkujeme majitelce, Janě Pavlušové s rodinou, za hezké odpoledne a lásku věnovanou Arturovi!

27. březen 2020 - Slavíme 1. narozeniny

Dnes slaví štěňátka z našeho prvního odchovu svoje 1. narozeniny. Přejeme moc a moc zdraví. Užívejte si radostí a lásky s vašimi páníčky, kterým strašně moc děkujeme za to, jak se o vás láskyplně starají a pečují.

23. února 2020 - společný trénink Ruprechtov 

Ihned po zimní dovolené na horách, jsme využili pozvání Katky Švarcové na společný výcvik do Ruprechtova. Tak jsme se zase po delším čase potkali se sourozenci Aury. Přijel Archie s Martinou, Kimi s Tomášem a bráchou Karlem, Katka vzala Flavour a Motion a my ještě Berny. Procvičili jsme dohledávku, marking, vlečky pernaté a zkusili šoulačku a klid na stanovišti. Začínáme se pomalu připravovat na další zkoušky, takže ve společných cvičeních budeme pokračovat.

2. února 2020 - DUO CACIB Brno

Authentic Love Čerešňa Lipov - Aura, třída otevřená, známka výborná 3. Výstavy se zúčastnil i náš odchovanec André z Panisádku. Od rakouské rozhodčí Hany Ahrens obdržel hodnocení velmi dobrý 3, ve třídě mladých. Je ještě trochu "nedodělaný" musí nabrat svalstvo a vypracovat figuru. Zatím získává zkušenosti, na další výstavě už to bude určitě výborná :-)

25. a 26. ledna 2020 - IDS Nitra - CACIB FCI

S Aurou jsme absolvovali mezinárodní výstavu psů v Nitře. V sobotu jí rozhodčí Tesics György (HU) udělil známku velmi dobrá 1 v třídě pracovní. V neděli dostala v třídě střední od slovenského rozhodčího Tibora Havelky hodnocení výborná 1, ovšem bez titulu CAC. Takže na slovenský šampionát ještě musíme počkat.

11. ledna 2020 - XV. Brněnská národní výstava psů 

Dnes získala na Národní výstavě v Brně Authentic Love Čerešňa Lipov - Aura - od rozhodčí Ing. J. Jindřichovské ocenění Výborná 1, CAC. Je momentálně ve skvělé výstavní kondici, tak snad jí to vydrží :-)

23. listopadu 2019 - Návštěva posledních dvou brášků z vrhu "A" na Vysočině

Konečně jsme se dostali i za posledními flatími kluky z vrhu "A". Tentokrát jsme se vypravili na Vysočinu k Třebíči, kde jsme nejprve navštívili manžele Novotné, na jejich farmě, kteří kromě "našeho" Andrého chovají ještě další dva flaty a děvět fríských koní!!! Lásku ke koním si vytvořil i Antík (tak Andrému říkají), jak se sami můžete přesvědčit na videu. Myslím, že je v dobré společnosti:-)

Poté jsme přejeli kousek k Želetavě, kde u Slavíků bydlí Alfréd. I on má milou společnost mladé psí holky Sašenky, se kterou se určitě nenudí. 

Přesvědčili jsme se, že o naše štěňátka je dobře postaráno, mají skvělou péči a lásku všech majitelů, za což jim chci upřímně poděkovat. Doufáme taky, že jsme se neviděli naposled a že se dále při různých příležitostech budeme potkávat a sledovat, jak štěnda rostou do krásy.

2. listopadu 2019 - Návštěva Arinky v Dolanech

Dnešní "dušičkový" den jsme opět zavítali na návštěvu jednoho štěňátka z našeho prvního vrhu - a sice Astrid z Panisádku (Arinka) do Dolan u Olomouce. Je to poslední fenečka, kterou jsme ještě neviděli, tak jsme se těšili, jak bude vypadat. Je moc krásná a klidná a dělá majitelům jen samou radost. Moc jim děkujeme za péči a lásku, kterou Arince věnují.

26. a 27. října 2019 - Bratislava Danube Cacib

Na mezinárodní výstavě v Bratislavě jsme dosáhli hezkého úspěchu. V sobotu se prezentoval náš odchovanec Albert (7 měsíců), na své vůbec první výstavě a hned úspěšně. Aura (16 měsíců) zabodovala v obou dnech a získala svůj první CAC.

26.10. - rozhodčí Bojan Mataković (HR)  

Albert z Panisádku, třída dorostu - velmi nadějný 1 

Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura), třída střední - výborná 3

27.10. - rozhodčí Hana Ahrens (AT)

Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura), třída střední - výborná 1, CAC

Cestou z bratislavské výstavy, jsme se v sobotu zastavili v Trnavě, podívat se jak nám roste další naše holčička z vrhu "A" - Agáta z Panisádku (7 měsíců). Strávili jsme s ní, Lilou (její tříletá kamarádka labradorka) a našimi pejsany krásnou podzimní procházku. Majitelé se o ni starají krásně a s láskou, což jim Agátka vrací svou oddaností a velkým flatím srdcem.

20. října 2019 - návštěva štěňátek

Konečně se nám naskytl volnější víkend, tak jsme oslovili některé majitele našich půlročních štěňátek, abychom je navštívili a potěšili se s nimi. Štěňata už jsou velká a rostou do krásy. Strávili jsme spolu velmi krásné a naplněné nedělní odpoledne. Už se těšíme, až se vypravíme za ostatními.

5. října 2019 - Klubová výstava KCHLS Praha Džbán

V sobotním sychravém a deštivém počasí jsme absolvovali klubovku v pražském kempu Džbán. Aura (Authentic Love Čerešňa Lipov) se naposled vystavovala ve třídě mladých, kde byla největší konkurence ze všech tříd a sice 13 jedinců. O to víc nás asi všechny překvapilo posouzení rakouské rozhodčí Susanne Höger, která výbornou udělila pouze prvním čtyřem fenám v pořadí. Ostatních devět, včetně Aury i její sestry Flavour, ohodnotila známkou velmi dobrá! Trošku hořkou příchuť jsme si alespoň vylepšili vynikajícím úspěchem jejich brášky Kimiho (Always Happy Čerešňa Lipov), který získal V1, CAJC, BOJ, BIS junior, čili v juniorech vyhrál celou výstavu - a to byl předveden vůbec poprvé!!! 

Výborného výsledku dosáhli také rodiče Aury, Flavour a Kimiho:

matka Arwen Tia Vrbovecké stráně - V1, CAC,  otec Caci´s Dark Chocolate of Love - V1, CAC, Vítěz Prahy, BOS a BIS - vítěz celé výstavy!!!

20. - 22. září 2019 - víkend v Javorníkách

Krásný víkend babího léta jsme strávili s našimi holkami na čerstvém vzduchu v Javorníkách. V sobotu jsme šlapali hřebenovku Čertov - Portáš - Malý Javorník - Kohútka a v neděli jsme navštívili ve Velkých Karlovicích Kyčerku, Podťaté a Tísňavy. Pro ty, kdo cestují s pejsky, musím zmínit a vřele doporučit ubytování. Nocovali jsme v hotelu Javorník v Čertově v obci Lazy pod Makytou, ve slovenské části Javorníků. Pokoje velké, výtah, výborné jídlo a velmi milý a vstřícný personál. Pejsci mohli kamkoli, cena 5 Euro za psa a noc. Myslím, že se tam ještě rádi vrátíme.

15. září 2019 - Klubové zkoušky vodní práce retrieverů - KZVP CACT v Čelákovicích

V neděli jsme se zúčastnili s oběma fenkami klubových "vodek" v Čelákovicích - Sedlčánkách. Aura, kterou vedla Bohdanka, ve svých patnácti měsících, jako nejmladší, zvládla zkoušky výborně, až na pár maličkostí, které nás posunuly do 2. třídy se ziskem 122 bodů. První nám unikla pouze o 7 bodů. Aurinka tím pádem splnila další krok k uchovnění a složila zkoušku z výkonu, takže je nyní lovecky upotřebitelná.

Bernadettka, bohužel, z části mojí chybou, vypadla. Takže už víme, že riskovat, pro lepší bodový zisk, se nevyplácí a je vhodnější jít na jistotu. 

Příště natrénujeme ještě líp a doufám, že se budeme ucházet o umístění na bedně:-)

8. září 2019 - Klubová výstava RK v Horce nad Moravou 

Druhý víkendový den jsme se rozjeli na klubovku do Horky nad Moravou. Tady bylo zástupců plemene nesrovnatelně víc, potkali jsme se s téměř celou naší flatí rodinou. Náš kruh posuzovala skvělá rozhodčí K. Nieminen z Finska, mimochodem chovatelka flatů. Její hodnocení bylo vysoce profesionální, obsáhlé a spravedlivé. O to víc si ceníme vynikajících výsledků, kterých všichni dosáhli:

Authentic Love Čerešňa Lipov (Aura) - výborná 4

Active Flavour Čerešňa Lipov (sestřička Aury) - výborná 1, CAJC, BOJ, BIS junior !!!

Arwen Tia Vrbovecké stráně (mamina Aury) - výborná 1, CAC, CC, vítěz Horky, BOB, res. BIS !!!

Caci´s Dark Chocolate of Love (otec Aury) - výborný 1, CAC, CC, vítěz Horky, BOS

Gargamel Oasis of Peace (otec našich štěňátek) - výrobný 2, res. CAC

7. září 2019 - Národní výstava Floracanis Olomouc

Po delší době jsme vyrazili s Aurou sbírat výstavní zkušenosti, tentokrát na Národní výstavu do Olomouce. Ve třídě mladých se zapsaly pouze dvě fenky FCR. Rozhodčí Tibor Havelka (SK) měl drobné výhrady k Auře, která se mu zdála v některých partiích ještě nedodělaná, proto obdržela známku velmi dobrá 2. Paradoxem ovšem byl zákaz používání pamlsků při předvádění, což je u retrieverů, zvlášť mladých, velký problém. Podle toho to také v kruhu vypadalo:-(

15. srpna 2019 - RTG vyšetření Brno

Dnes naše Aura (Authentic Love Čerešňa Lipov) absolvovala rtg vyšetření displazie kloubů na Veterinární klinice MVDr. Snášila v Brně s vynikajícím výsledkem - DKK A/A, DLK 0/0, luxace patel 0/0, čímž nám udělala ohromnou radost, protože splnila první podmínku uchovnění!

25. květen - Klubová výstava RK Brno - Žebětín

V sobotu se konala klubová výstava v Brně - Žebětíně. Výborná zpráva je, že se skvěle umístily všechny dcery Luckyho (Dark Chocolate of Love Caci´s) ve třídě mladých. Aura od rozhodčí Ann-Christin Johansson dostala V3 a krásný posudek.

13. dubna 2019 - MVP České Budějovice

V sobotu jsme se s Aurou zúčastnili Mezinárodní výstavy psů v Českých Budějovicích. Odnesli jsme si první "výbornou" v juniorské třídě. od rozhodčí MUDr. Evy Felszéghyové.

10. duben 2019 - výcvik Bosonohy

Přestože většinu času nám zabírá péče o štěňata, nezapomínáme s Aurou a sourozenci ani na výcvik. Začali jsme dělat aporty se zvěří. Aura se rychle učí a vše zvládá velmi dobře.

24. březen 2019 - 60. den březosti Bernadettky

Termín porodu se blíží mílovými kroky, vrcholí veškeré přípravy, nainstalovali jsme porodní bednu do jedné koupelny, takže se změnila v malý porodní sál. Bernadettka okamžitě pochopila, pro koho je připravená a hned se seznamovala se s novým pelíškem. Praktikujeme s ní už jen velmi krátké vycházky, aby byla pořád v přiměřené aktivitě. Počasí nám dopřálo nachytat teplo a pár slunečních paprsků pro štěňátka. Tak zbývá už jen čekat. Držte nám palce, ať vše dobře dopadne!!!

9. březen 2019 - výcvik s Mirkem Vargou v Brně

Od začátku roku téměř každý víkend jezdíme s Aurou na lovecký výcvik k Mirkovi Vargovi do Brna. Od základní poslušnosti se pomalu dostáváme k náročnějším úkolům, jako je aport parforsní metodou. Při nácviku se pravidelně Aura schází i se sourozenci - Archi, Motion, Flavour, Kimi. Všichni dělají obrovské pokroky, z čehož máme obrovskou radost. Jen tak dále!

Společné únorové focení

23. února 2019 - Slovenská Elitná výstava šteniat Bratislava

Zúčastnili jsme se s Aurou mezinárodní výstavy štěňat všech plemen. Od rozhodčího (p.Želko Lozić ze Srbska) dostala známku VN 1, s titulem Slovak Elite Puppy Winner. Byla to její poslední  "štěněcí" výstava, příště už bude nastupovat za juniory v třídě mladých.

25. ledna 2019 - Máme nakryto!!!

9. ledna jsme u Bernadettky objevili první znaky začínajícího hárání. V pondělí 21. ledna, dvanáctý den, jsme jeli na první test progesteronu. Výsledkem byla hodnota 1,6 ng/ml, takže počátek hormonálních změn. Ve čtvrtek 24. ledna byla hodnota ranního testu 11,9 ng/ml, tak jsme se odpoledne rozjeli do Frýdku-Místku na krytí za Kingem Bětky Vrublové. Druhý den, v pátek 25. ledna, jsme krytí zopakovali. Teď už se jen modlíme, aby to do třetice vyšlo a my se mohli těšit na štěňátka.

12. ledna 2019 Hanácká národní výstava psů Brno 

V sobotu jsme se zúčastnili Hanácké výstavy v kategorii dorostu. Potkali jsme se tu i s dvěma sourozenci z vrhu, Artem a Flavour - ta v nesoutěžní roli pozorovatele:-)                                      Art získal od slovenské rozhodčí, paní Ludmily Fintorové, krásné ocenění VN1, Aura VN2.            Už se těšíme na další výstavy.

9. prosinec 2018 - adventní společný výcvik

Dnes jsme se opět potkali v Ruprechtově na společném výcviku štěňat, kterým zanedlouho bude půl roku. Zopakovali jsme poslušnost a dostali instrukce, jak trénovat aport. Po výcviku si Aura i Berny zablbly tak, že jsme je doma museli vykoupat, aby mohli vůbec dovnitř. Pro Aurinku to bylo vůbec první mytí a tak vysílená po náročném dni, usnula na sedačce, i když na ni nesmí. Pro tentokrát jsme byli tolerantní:-)

10. listopad 2018 - Auřina výstavní premiéra

Dnes měla Aurinka, i za doprovodu Bernadetty, svoji výstavní premiéru. Zúčastnili jsme se oblastní klubovky v Kelči, v kategorii štěňat, s krásným posudkem a hodnocením VN2 od pana rozhodčího Pavla Šulcka. Aura všechno zvládla a i přes nekonečné, šestihodinové čekání, které si krátila poznáváním nových psích kamarádů, se předvedla velmi pěkně. 

13. říjen 2018 - společný výcvik

Tuto krásnou podzimní sobotu jsme se, s čtyřměsíční Aurou, zúčastnili v Ruprechtově společného výcviku základní poslušnosti, spolu se sourozenci z vrhu a některými dospělými flaty. Vzali jsme s sebou i Berny. Štěňata si to určitě pěkně užila a byla moc šikovná. Takže se budeme těšit na pokračování.

22. srpen 2018

Během 14 dní jsem se skamarádila s Berny, absolvovala očkování a přibrala skoro tři kila.

6. srpen 2018 

První fotky Aurinky po aklimatizaci v novém prostředí na naší zahradě.

5. srpen 2018 Aurinka v novém domově

V neděli ráno jsme si přijeli do Ruprechtova pro naši fenečku. Láskyplně se rozloučila se sourozenci a maminkou Arwen, která jí udělila poslední výchovnou lekci a vydali jsme se na cestu. Po příjezdu domů se ihned musela seznámit s naší Bernadettou a novým prostředím. Myslím, že to zvládla na výbornou, ani v noci netesknila. Takže doufám, že se jí u nás bude líbit. 

29. červenec 2018 

Dnešní den je pro naši chovatelskou stanici velmi významný. Jak jsem již předeslal, po neúspěchu s vlastním vrhem štěňátek, jsme se rozhodli pořídit další fenečku pro chov a kámošku pro Berny. Ve výběru CHS jsem měl od začátku jasno. Proto, když jsem se dozvěděl, že Katka Švarcová, z CHS Čerešňa Lipov, plánuje s její Arwen první "snový" vrh, hned jsem ji oslovil a byl nesmírně šťastný, že jsem si holčičku mohl zarezervovat. 

Štěňátka se narodila 13. června - 7 pejsků a 5 feneček, vše proběhlo v pořádku a všichni, včetně maminy (Arwen Tia Vrbovecké stráně), se těší dobrému zdraví a je radost pozorovat, jak se mají k světu a rostou jako z vody.

Musím, samozřejmě, zmínit i hrdého otce tohoto krásného vrhu. Je jím vynikající pes Bětky Vrublové, "Lucky" (Caci´s Dark Chocolate of Love), z chovatelské stanice Oasis of Peace.

No a právě dnes nastal ten dlouho očekávaný den "D", kdy jsme si přijeli z těch pěti krásných psích holčiček vybrat tu naši. Rozhodování nebylo vůbec snadné, protože každá měla svoje kouzlo, ale nakonec jsme zvolili žlutou slečnu. Už se moc těšíme, jak si ji za týden přivezeme k nám domů:-)

Budeme jí říkat AURA


25. únor 2018

Bernadettka dnešní den, v plném zdraví, kráse a skvělé kondici oslavila své 4. narozeniny. Gratulujeme i ostatním sourozencům vrhu "B" z CHS Falaksa.

4.-5.11.2017 Mezinárodní výstava psů všech plemen Prague Expo Dog

Tento víkend jsme se zúčastnili dvoudenní mezinárodní výstavy v Praze. Byla to naše první letošní výstava a také první v pracovní třídě. Chtěli jsme v tomto roce absolvovat i klubovky a ostatní akce, ale vzhledem k tomu, že Berny měla od ultrazvukového vyšetření hodně vyholenou srst na boku, museli jsme čekat až doroste a bude mít opět exteriér hodný prezentace.

Sobota 4.11.2017

V konkurenci čtyř fen jsme skončili sice s výsledkem výborná 4, ale přesto s krásným posudkem od švédské rozhodčí Cariny Östman: překrásná dlouhá hlava a výraz, výborný krk a horní linie, výborná ramena, nadloktí poněkud strmější, výborné zadní úhlení, výborný trup, síla kostry a kvalita srsti. Pouze v pohybu našla pár chyb: úzký pohyb zadních končetin, poněkud rozvolněný pohyb předních končetin, pěkný pohyb ze strany, výborná povaha.

Neděle 5.11.2017

Druhý den výstavy už jsme tak spokojeni nebyli. Finské rozhodčí Vivece Lahokoski se zdála Bernadetta příliš velká s tím, že ztrácí trochu typ plemene a ohodnotila ji známkou velmi dobrá 3. Ovšem opět vyzvedla její hlavu, dobrý krk, dobře tvarovaný hrudník, kostru, krásnou srst a dobrý paralelní pohyb zezadu. Tak snad příště zabodujeme líp. :-)

Říjen 2016 podzimní focení 

Využili jsme ještě posledních krásných říjnových dní k nafocení Bernadetty při výcviku, jak na suchu, tak i ve vodě.